Състезанието събра 66 участника от 9 от най-големите университети в България, като за пръв път се включи и Националния военен университет от гр.Велико Търново. Студентите доказаха, че медиацията не е само за юристи – в разрешаването на спорове смело се включиха и математици, инженери, икономисти, психолози, политолози и повече от 10 други специалности.
Треньори на повече от 1/3 от участниците в Третото състезание бяха победители и състезатели от първата и втората година на състезанието, което показа как веднъж запалена искрата, продължава да гори задълго напред.
Още в началото участниците заявиха, че са тук, „за да се обогатят и предизвикат, да се запознаят с нови хора, да участват в нещо уникално и да научат умения, които смятат да използват в практиката си занапред“.
Те преминаха кратко обучение, след което влязоха в състезание с истински медиации, в които имаха за задача да разрешат два реални търговски спора.
В състезанието бяха отличени тези, които проявиха едновременно силна аргументация и конструктивност, която помага и двете страни да спечелят. А от медиаторите – тези, които активно водеха страните към решение, като насърчаваха собствените идеи на клиентите и адвокатите за творчески и взаимноизгодни решения.
След оспорвана надпревара бяха излъчени победителите. Първи като отбор завърши един от екипите на Софийския университет. Всички победители като адвокати, клиенти и медиатори, може да видите по-долу. Сред тях има представители на Софийски университет, Нов Българки университет, Пловдивски университет, Русенски университет, Варненски Свободен университет.
За студентите състезанието, освен възможност за доказване на уменията за преговори и разрешаване на спорове, оставя и реални умения за толерантно и дипломатично преодоляване на конфликти в практиката.
Победителите
I място в категорията екип Адвокат/клиент
II място в категорията екип Адвокат/клиент
III място в категорията екип Адвокат/клиент
I място в категорията Медиатор
II място в категорията Медиатор
III място в категорията Медиатор